פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   במה תורמת ההצהרה ליהודים? מבט אחר על ירושלים של טראמפ

   הנאום המדיני בן 11 הדקות שנשא נשיא ארה"ב הוסיף שמן למדורה, שלהב את המתיחות בישראל, בקרב יהודי ארה"ב ואפילו בין מנהיגי המעצמות, ובעתיד אף עלול להעיף גיצים אנטישימיים ברחבי העולם. ה"מחוג" המיוחד שמלבה או מנמיך את האש נמצא בידינו ועלינו לדעת איך להשתמש בו

   במה תורמת ההצהרה ליהודים? מבט אחר על ירושלים של טראמפ

   ירושלים היא כמו עצם בגרון העולם, והצהרתו של טראמפ זו עוד תזכורת לכך. ההצהרה על הכרה אמריקאית רשמית בירושלים כבירת ישראל ועל היערכות להעברת השגרירות לבירה מטרידה את כולם: את הימין ואת השמאל, את הפלסטינים ואת האמריקאים, את יהודי ארצות הברית ואת מנהיגי ארצות ערב, את האירופאים ואת הטורקים, וכן את אנשי הביטחון שנערכים להסלמה לקראת התפרעויות אפשריות.

   נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאום ההכרה בירושלים, דצמבר 2017 (רויטרס)
   נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חותם על ההכרה האמריקאית הרשמית בירושלים כבירת ישראל (צילום: רויטרס)

   במה ההצהרה של טראמפ טובה ליהודים, ובמה היא פחות טובה?

   בעוד כולם עסוקים בהשלכות שיש להכתרת ירושלים כבירת ישראל, "הלב של אחת הדמוקרטיות המצליחות בעולם" לדברי טראמפ, אני דווקא חושש שנחמיץ את הזדמנות הפז שנוצרה סביב ההמולה. אם כבר עיני העולם נשואות לירושלים הבירה, למה שלא ננצל את ההזדמנות לייצר מזה משהו בעל ערך, במקום להיכנס לזירת התכתשות שאיש אינו יודע כיצד נצא ממנה.

   הרב יהודה אשלג, "בעל הסולם", כותב ש"אנחנו צריכים לתת לגויים את תורת החיבור, הצדק והשלום, שבזה הם תלמידנו. ולזה הם מחכים משיבת ישראל לארץ. וחכמה זו מיוחסת רק לנו. וזה היה מוכיח צדקת ישראל לכל הגויים על חזרתם לאדמתם, ואפילו על הערבים. אבל כיום השיבה לא עושה שום רושם על הגויים, ויש להחיש (להזדרז), אם לא, ימכרו עצמאות ישראל בשביל צורכיהם – ואין צריך להגיד על החזרת ירושלים" ("כתבי הדור האחרון").

   מה "בעל הסולם" מספר לנו בעצם? שאומות העולם מצפה מישראל לתת דוגמה לחיבור, לאחדות ולשמירה על הערבות הדדית כעל ערך נעלה. ברגע שאנחנו מהווים את הדוגמה הזאת – כמו ברגעים רבים בהיסטוריה שלנו – העולם מעריך אותנו. לעומת זאת, ברגע ששמנו הטוב נקשר בפירוד, בריב ובסכסוך, כל ההערכה הזאת נעלמת באחת ובמקומה נשמעות עילות לחרם ומאבק.

   עם הצהרה מצד טראמפ או בלעדיה, עם מבנה השגרירות האמריקאית בירושלים או בלעדיו, – אש שנאת החינם שהובילה להרס רוחני ולחורבן שני בתי המקדש, נמשכת כבר אלפיים שנה. העיר המקודשת לשלוש הדתות הגדולות המטיפות לאהבה הייתה ונותרה עיר מריבה. העיר שהייתה מוקד עלייה לרגל להמוני בית ישראל הפכה סמל מובהק לפילוג החברה הישראלית. העיר שחוברה לה יחדיו מפורדת.


   על האש

   אני מציע לטראמפ ולשאר מנהיגי העולם דרך לכיבוי השריפה: ללחוץ על עם ישראל, בצורה ישירה או עקיפה, לחזור להיות סמל לשלום עולמי. ההתעוררות הלאומית סביב ירושלים היא קריאה לשוב אל אהבת האחים שקשרה בין היהודים לפני פרוץ השנאה שהובילה לחורבן הבית. כוח האחדות הוא הגורם היחיד שהשרה אווירת שלום בקרב ישראל וברחבי העולם. הוא שקידש אז את ירושלים, וכיום נדם.

   נאום מדיני כמו של טראמפ רק הוסיף שמן למדורה, שלהב בדרכו את המתיחות בתוך מדינת ישראל, בקרב יהודי ארה"ב ואפילו בין מנהיגי המעצמות, ועלול להעיף גיצים אנטישימיים לוהטים ברחבי העולם. ה"מחוג" המיוחד שמלבה או מנמיך את האש בגחלים הוא מידת האחווה ששוררת בקרב עם ישראל. באומות העולם צרובה דרישה פנימית מעם ישראל לקיים את חובתם המוסרית כפי שהיא מובאת במקרא: "להיות אור לגויים". כלומר, לבוא ביניהם בחיבור אנושי, ליצור חום נעים של אהבה במקום אש שורפת של שנאה.

   אם טראמפ היה מזכיר לנו את תפקידנו משכבר הימים, ולא היה רק נואם על גבולות מדיניים, המציאות בשטח הייתה נראית אחרת. "עתידה ירושלים להיעשות מטרופולין לכל המדינות", מובא במדרש, לכן, במוקדם או במאוחר ניאלץ להתפכח, ולעורר את הלבבות שלנו לאחדות. זאת ירושלים הבנויה.

   הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש תנועת "קבלה לעם" העולמית, מעניק מדי יום שיעורי קבלה המשודרים בערוץ 96 ב-HOT ובאתר האינטרנט. התנועה מזמינה את כולם לבוא וללמוד את חכמת החיבור המבוססת על כלל היסוד של העם שלנו: "ואהבת לרעך כמוך". לפרטים על מעגלי שיח חווייתיים ברחבי הארץ ועל מסלולי הלימוד חייגו: 1-700-509-209 או צרו קשר כאן.