וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למה מסי לא ישחק בישראל? האמת שמבעבעת מתחת לפני השטח

וואלה! NEWS בשיתוף קבלה לעם, וואלה! NEWS בשיתוף קבלה לעם

6.6.2018 / 12:03

ביטול המשחק נגד ארגנטינה הוא חלק מלחץ עולמי מתגבר, שבעקבותיו עשרות אלפי יהודים בצרפת עברו דירה ובאוקראינה מפגינים ברחובות ליצירת "עולם ללא יהודים". למה? התשובה, תתפלאו, מתחילה בטבע

ליאונל מסי נבחרת ארגנטינה. רויטרס
נראה אותם רק בטלוויזיה. מסי ושחקני ארגנטינה/רויטרס

נבחרת ארגנטינה וכוכבה ליאנל מסי לא יגיעו לישראל כדי לשחק נגד הנבחרת בירושלים. יש לכך כמה סיבות, אבל אחת בסיסית, שנובעת ממצבה ומעמדה של ישראל בעולם. אנחנו מדינה מורכבת, שקשה לעכל את המציאות שבתוכה היא פועלת, ועבור ארגנטינה המשחק הזה היה משהו שכדאי לוותר עליו. לא משנה אם מדובר בעימותים עם הפלסטינים, הגוון הפוליטי שבו נצבע המשחק עם העברתו לירושלים או העובדה שארגנטינה רצתה לוח זמנים מאוורר יותר לפני טורניר גביע העולם, בסופו של דבר התוצאה ברורה: ישראל הפסידה חוויה.

הלחץ שהפעילו הפלסטינים נשא פרי מבחינתם, וישראל נקלעה למצב שבו היא נטל לנבחרת ארגנטינה ולא נכס, אם נזכור כי נבחרת זו הקפידה לבוא לארץ בעבר שלוש פעמים לפני כל מונדיאל. אין זה אומר חלילה שהארגנטינאים אנטישמיים, אבל ישראל נרדפה על ידי לחצים שהופכים ליותר ויותר בוטים ובולטים בשנים האחרונות.

תוכן המאמר לקוח מתוך "למה שונאים אותנו?" - ספר חדש מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן. לחצו כאן להורדת הספר בחינם!

עוד בוואלה!

הדרך הפשוטה להוזיל את חבילת הסלולר! עכשיו כולם יכולים!

לכתבה המלאה

"היהודים גונבים את כל הכסף שבעולם"

מבט חטוף על ההיסטוריה של העם היהודי מגלה שתמיד מפנים כלפיו אצבע מאשימה. יש מעין הסכמה כללית, חוצה תרבויות ותקופות, האומרת "היהודים אשמים עד שיוכח אחרת". "היהודים הם בני השטן" נכתב עליהם בברית החדשה לאחר רצח ישו, "היהודים מרעילים את הבארות" העלילו על היהודים בזמן המגפה השחורה בימי הביניים, "היהודים גונבים את כל הכסף שבעולם" הואשמו היהודים בעקבות המשברים הכלכליים העולמיים, וכמובן, "ישראל רוצחת ילדים ונשים", השמיצו כלי התקשורת העולמיים בזמני המלחמות והמבצעים הצבאיים האחרונים של ישראל.

גם גדולי ההוגים, הפילוסופים וההיסטוריונים הרומים והיוונים, כמו מנתון, פילון האלכסנדרוני, סנקה וטקיטוס, טענו שהיהודים הם "מקור לקללות ולמחלות". אבות הנצרות, יוחנן המטביל ולותר, כינו את היהודים "בני השטן ומגפת פשפשים". היציאה כנגד הדעה הקדומה והבערות לא הפריעה להוגי עידן הנאורות, וולטר וג'ורדנו ברונו, לטעון שהיהודים הם "גזע מצורע המהווה מטרד וסכנה, וראוי לעקירה מן השורש מרגע לידתו".

הנרי פורד, מייסד חברת פורד העולמית, הפיץ ברבים את "הפרוטוקולים של זקני ציון", והמלחין ריכרד ואגנר, אמר כמה עשורים לפני שגרמניה הנאצית החלה להשתמש בתאי הגזים ש"היהודים הם תולעים, חולדות, כינים. צריך להשמיד אותם כמו כולירע עד המיקרוב האחרון, כי אין כנגדם אף אמצעי למעט גזים רעילים".

בעידן הווירטואלי, שפע של קריקטורות אנטישמיות, שכל פרט בהן מחושב בקפידה, מעבירות מסר נוקב: אם בעבר היו אלה ילדים נוצרים שנשחטו על ידי יהודים כדי לאפות מצות לפסח, היום הקורבן הם ילדים ערבים. ככל שהדבר יישמע לא הגיוני - מדובר בגלגול מודרני של עלילת דם המלווה את היהודים עוד מהעת העתיקה, יותר מאלפיים שנה. אולם, לאורך מאות השנים, לא ישבו היהודים והצרו על מר גורלם. על אף מספרם המועט ופיזורם הרב בעולם, הם השפיעו רבות ובאופן חיובי על ההיסטוריה האנושית.

להוקיע במקום להוקיר

היהודים הביאו לעולם את התנ"ך, את יסודות המשפט, את האתיקה ובעצם את רוב מערכת המוסר. הם המציאו את האלפבית ואפילו יזמו יום חופש שבועי למעמד הפועלים העולמי. לכל אורך ההיסטוריה תרמו היהודים באופן חסר תקדים להתפתחותה המדעית, התרבותית, החברתית והטכנולוגית של האנושות.

כיום למשל, על אף שהיהודים מונים רק 0.2% מאוכלוסיית העולם, 27% מזוכי פרס נובל בפיזיקה ו-31% מזוכי פרס נובל ברפואה הם יהודים. 21% מחברי אגודות הסטודנטים באוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בארה"ב ("ליגת הקיסוס" - Ivy League) הם יהודים. 37% מהבמאים זוכי האוסקר, כל זוכה שני בפרס הפוליצר וקרוב ל-40% מבין הפילנתרופים המובילים של מגזין "ביזנסוויק", הם יהודים. כל זאת עוד טרם שייחסנו לעם היהודי את התואר "אומת הסטארט-אפ ומדינת ההיי-טק".

לכאורה, על כל שאר האומות היה, לכל הפחות, להוקיר לעם היהודי מעט תודה, אלא שבמציאות פני הדברים נראים אחרת. אומנם מלכתחילה זה נראה חיובי, להוביל ולהצליח בכל דבר, אבל בסופו של דבר, בכל פעם, המציאות טופחת על פנינו. נראה כי העולם לא רק שאינו מעריך את התרומה היהודית לאנושות, יתרה מכך הוא אף סולד ממנה.

לראיה, אין ספור פעמים ניסו להכחיד את עם ישראל, החל בטבח המוני יהודים בעת המרידות הגדולות נגד הרומאים והיוונים בראשית הספירה, דרך הפוגרומים והרדיפות שהתבצעו ביהודים בחסות הכנסייה ועלילות הדם לאורך ימי הביניים והעת החדשה, וכלה בשואה שבה נספו כתוצאה מהשמדה מכוונת, שישה מיליון יהודים. ובכן, קשה למצוא עם שישתווה לעם ישראל במספר הניסיונות למחוק אותו ממפת המציאות.

מה שקורה כיום אינו אלא ביטוי חיצוני חדש לתבנית חוזרת ונשנית של שנאה שורשית, טבעית, שתמיד רדפה את היהודים. בכל שלב בהיסטוריה לבשה השנאה תירוץ הגיוני אחר. "בעל הסולם", כתב ב"כתבי הדור האחרון": "עובדה היא שישראל שנואים מכל האומות, אם מטעם דת, אם מטעם גזע, אם מטעם קפיטליזם, אם מטעם קומוניזם, אם מטעם קוסמופוליטיות וכו'. כי השנאה קודמת לכל הטעמים, אלא שכל אחד פותר את שנאתו לפי הפסיכולוגיה שלו".

שנאת היהודים היא תופעה רווחת שקשה לקבלה, לכן מחשבות כמו "לא יכול להיות" ו"העולם השתנה מאז השואה" הן המועדפות עלינו. עם זאת, נוכח הנתונים הקשים נשאלת השאלה - האם ההיסטוריה חוזרת? ולמה? ומה מקור השנאה התהומית של העולם כלפי היהודים?

תוכן המאמר לקוח מתוך "למה שונאים אותנו?" - ספר חדש מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן. לחצו כאן להורדת הספר בחינם!

ישראל אחראית על כל מה שקורה בעולם - לטוב ולרע

תארו לעצמכם שהייתם תלויים באדם מסוים, הקובע את גורלכם ומשפיע על כל מאורעות חייכם. בו תלוי אם תחיו, אם תהיו בריאים ואם תרגישו טוב או רע, וכל המשברים והצרות העוברים עליכם הם בגללו. איך הייתם מתייחסים לאותו אדם? קרוב לוודאי שהייתם מפתחים כלפיו רגשות שנאה. באופן דומה, חלק לא קטן מאוכלוסיית העולם חש כך כלפי היהודים.

למה הכוונה? חכמת הקבלה מסבירה שכל האנושות קשורה במערכת קשר אחת, כשבתוך המערכת הזו ישראל הוא החלק הפנימי ביותר. עם ישראל הוא כעולם קטן המשקף בתוכו את האנושות כולה. "בעל הסולם", כותב ב"הקדמה לספר הזוהר" (אות ס"ו): "בכל דבר יש פנימיות וחיצוניות, ובכללות העולם נחשבים ישראל, זרע אברהם, יצחק ויעקב, לפנימיות העולם". גם הרב קוק מדגיש שישראל היא "האומה שהאוניברסליות הגמורה טמונה בעומק נשמתה" ("אורות", עמ' קנב), ומבהיר כי "ישראל היא תמצית ההוויה כולה, ואין לך תנועה בעולם, בכל העמים כולם, שלא תמצא דוגמתה בישראל" (שם, עמ' קלח).

מכיוון שכך בנויה המערכת האנושית, מסבירים חכמי הקבלה, ישראל אחראית על כל מה שקורה בעולם לטוב ולרע. קשה להבנה, כי בינתיים איננו מרגישים זאת, אך כך בנויה מערכת הקשר מבפנים. ספר הזוהר מקביל את הקשר בין ישראל והעולם לאיברים בגוף האדם: "ישראל בין שאר האומות, כמו לב בין האיברים. וכמו שאיברי הגוף לא יכלו להתקיים בעולם אפילו רגע אחד בלי הלב, כך כל העמים אינם יכולים להתקיים בעולם בלא ישראל" (פרשת פנחס, קנב). מכאן נובעת השנאה הטבעית, האינסטינקטיבית כלפי היהודים. בכל האשמה, בכל רדיפה, בכל דחייה, בכל זעם ואיום - העולם מבקש בדרכו להזרים חיים בגוף האנושות, וקורא לעם ישראל: "עליכם לממש את התפקיד שלכם, ולהוביל את כולנו אל האושר ואל תכלית החיים".

באופן לא מודע, העולם מרגיש שבידי היהודים מצוי הפתרון לכל בעיות האנושות והמפתח לאושרה. ולא בכדי. לחץ העולם על ישראל מכוון על ידי תוכנית ההתפתחות האנושית שמוגדרת בטבע. חז"ל ביטאו זאת כשהבהירו: "אין פורענות באה לעולם אלא בשביל ישראל" (מסכת יבמות סג, ע"א). אם כן, במוקדם או במאוחר על ישראל לממש את תפקידם כלפי האנושות, ולקחת אחריות על שלום העולם כולו.

לא רק גדולי ישראל הבינו כיצד בנויה המערכת האנושית ומה תפקידם המקורי של היהודים, אלא גם אנשים שאינם יהודים. ביטוי לכך אפשר למצוא דווקא בדבריו של הנרי פורד, האידיאולוג האנטישמי. פורד סבר שאם היהודים היו מתחברים לביצוע תפקידם, היה העולם כולו מתברך: "לחברה יש טענה גדולה כנגד היהודים. היהודים צריכים להפסיק לנצל את העולם... ולהתחיל לממש את הנבואה העתיקה, כי דרכה יבורכו כל האומות" ("היהודי הבינלאומי - הבעיה המרכזית של העולם", עמ' 28). כמוהו גם אנטישמים אחרים כתבו מתוך תחושת שנאה, מתוך זעם פנימי וחוסר אונים, אבל בעצם תיארו את מה שהם מרגישים באמת מתוקף היותם תלויים ביהודים.

מצבות שבורות בבית קברות יהודי בעיר פילדלפיה, ארה"ב, 27 בפברואר 2017. רויטרס
מצבות שבורות בבית הקברות היהודי בפילדלפיה/רויטרס

העולם דוחף אותנו לממש את תפקידנו

אם נתבונן בעולם כיום, נראה שכולו לוקה באותה בעיה שורשית של יחסים גרועים בכל רמות הקשר בין בני האדם. אומנם השכלה קיימת בשפע, הטכנולוגיה מתקדמת והעושר הוא אין סופי, אבל חסר קשר טוב בין אנשים. כתוצאה מכך תופסים את מקומם הניכור, הבדידות, הדיכאון והייאוש. התא המשפחתי מתפרק, המתחים והלחצים גוברים והבריאות הפיזית והנפשית מידרדרת. במקביל, האלימות בעולם גואה, אלפי אנשים וילדים נרצחים, גלי האסלאם הקיצוני, פעולות הטרור, האיבה ושאר מיני רעות חולות הולכות וגוברות. השחיתות, הסיאוב, העוני, הניצול של שכבות ועמים חלשים, ההרס האקולוגי והרווח על חשבון אחרים מצויים בכל מקום. הפתרון לכל הבעיות האלה, ללא יוצא מן הכלל, טמון בתיקון חברתי, ביצירת קרבה, בחום, בקשר שיעניק סיפוק נפשי והרגשה טובה. חיבור ואהבה בין בני האדם זו התוצרת שהיהודים מסוגלים לתת ואותה הם מחויבים לייצר.

בעזרת חכמת הקבלה ניתן לראות בבירור שהשנאה וההאשמות כלפי ישראל מתרחשות לא משום שההסברה הישראלית אינה טובה או הלובי היהודי לא עושה את עבודתו נאמנה. גם לא משום הגאווה הישראלית ש"אנחנו הטובים ביותר, והם פשוט מקנאים בנו", כפי שרבים בישראל חושבים, או בשל המצב בשטחים. הסיבה האמיתית היא לגמרי אחרת: בטבע מושרשת תכנית התפתחות שמגדירה כי עם ישראל הוא זה שצריך להביא לעולם את שיטת החיבור בין בני האדם ובין אומות העולם. גם אם מאוד נרצה, לעולם לא נוכל להיות משהו אחר. הנביא יחזקאל, בנבואתו העתיקה, חזה זאת כבר אז כשהתריע מראש: "והעולה על רוחכם היו לא תהיה, אשר אתם אומרים נהיה כגויים, כמשפחות הארצות" (יחזקאל כ', ל"ב).

לעם ישראל יש ייעוד, תפקיד מיוחד. אם אין הוא משמש עבור האנושות דוגמה ליחסים מתוקנים של חיבור ואהבת הזולת, של קשר הדדי חיובי, הטבועים בשורשו, העולם דוחף אותו לממש את תפקידו. או כפי שאנו היהודים מכנים את היחס הזה בשם "אנטישמיות". הרב קוק ביטא זאת כך: "כל רעש עולמי, לא בא בעיקרו כי אם בשביל ישראל, ולכן קרואים אנו כעת לתפקיד גדול, למלאותו ברצון ובדעה, לבנות את עצמנו ואת כל העולם ההרוס עמנו יחד" ("אגרות הראי"ה ב'", עמ' שכד).

תוכן המאמר לקוח מתוך "למה שונאים אותנו?" - ספר חדש מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן. לחצו כאן להורדת הספר בחינם!

הרב ד"ר מיכאל לייטמן הוא ראש תנועת "קבלה לעם" העולמית. "קבלה לעם" היא עמותה ללא כוונות רווח, ומטרתה להנגיש את לימודי חכמת הקבלה לכל אדם. כדי להתרשם ממפגש מבוא לקורס יסודות הקבלה, תוכלו לשריין מקום כאן

וואלה! NEWS בשיתוף קבלה לעם, וואלה! NEWS בשיתוף קבלה לעם
4
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully